Вінницькі активісти викрили "змову віку"

Цього місяця система ProZorro відсвяткувала третю річницю, як обов’язкова до використання платформа публічних закупівель. Як повідомляється на офіційному сайті, кількість торгів цьогоріч, знизилась на 8%, а загальний бюджет складав 812 мільярдів гривень. Звісно, в такій активній системі з насиченим рухом коштів не обходиться і без помітних антирекордів.

Справжній "подарунок" на день народження системі зробили активісти ГО "Філософія серця" з Вінниці, викривши найдовшу схему, що тягнеться з 2016-го року. Організація використовувала загальнодоступні інструменти DoZorro, профілі компаній на Clarity Project і YouControl. Яким чином ГО натрапила саме на цю зв’язку закупівель, достеменно невідомо, адже сам процес, напевне, потребував кропіткої роботи, затрат часу та натхнення. І, наскільки відомо, активісти перевіряли не лише бенефіціарів, співробітників та координати, а й бланки, помилки і, навіть, шрифти текстів учасників. Проте, на сьогодні – це наймасштабніша викрита схема, організована вузьким колом людей, що змагались у полі електронних торгів, порушуючи законодавство.

Отже, мова йде про організацію ТОВ "СМС-УК", що з’явилась у Запоріжжі у 2016-му та брала участь у закупівлях в медичній сфері. Згодом, співробітник вищезгаданої компанії засвітився на посаді комерційного директора уже у двох компаніях: "СМС-УК" та "Дуомед". Активісти встановили: у період з 2017 по 2019 рік, ці дві компанії, підіграючи одна одній, "натендерили" на 12 мільйонів гривень у 130 закупівлях. Не будемо вдаватися в деталі (їх ви можете знайти на першоджерелі), але вищезгадані компанії "знайшли третього" Ним став ФОП, зареєстрований на ту ж адресу, що й "Дуомед". Втрьох, вони подолали новий рубіж: ще 30 закупівель на загальну суму в 9,8 млн. З травня 2019 року партнери розширили географію та напрямок діяльності, додавши до свого послужного списку ще і торгівлю шкільними меблями.  

Як результат – найдовший лист-звернення до Антимонопольного комітету та пильна перевірка контролерів. На сьогодні, це найдовший продуктивний термін "співпраці", зафіксований активістами, що дає підставу регуляторам розглянути цей процес у правовому полі.