Китайська якість та інші народні легенди

У наш час заведено оцінювати якість товару за одним єдиним критерієм – країною виробником. "Швейцарські  годинники", "німецькі автомобілі", "японські технології", "американська міцність". Здавалося б, в цих фразах вже звучить основний натяк на характеристику, неважливо чого: від продуктів харчування – до програмного забезпечення. Така традиція давно застаріла, а мислити в рамках стереотипів суспільства може тільки звичайний обиватель, але не бізнес. Бізнес живий, поки рухливий і звільнений від забобонів (до речі, поняття "забобони" і "досвід" – речі абсолютно несхожі, але багато хто їх об'єднує). Про один з найважливіших глобальних міфів піде мова нижче. Китай, китайські технології, "хороший Китай" і добірка інших стереотипів про Піднебесну, які ми долаємо у власній практиці.

Загальна картина

Кожна п'ята річ у світі зроблена в Китаї. Глобальні екологічні проблеми китайських міст виникли саме у зв'язку зі стрімким розвитком величезних підприємств. Зараз, економіка КНР, –  це друге місце по ВВП після США і можливість обігнати Штати в найближчих 4 роки (за прогнозами економістів і профільних дослідних центрів). В країні відбувається запуск нових виробництв, яких раніше в піднебесній не було: різне ПО, ядерні реактори, складна електроніка.

Чому ми у це віримо?

Передумовою до історії може служити ностальгія по 90-тим. Саме в цей час із-за залізної завіси пішла хвиля дешевого непотребу. Коли ми говоримо про Китай, то підсвідомо маємо на увазі комуністичний лад з червоними прапорами (флешбек до СРСРовского минулого), а це асоціюється у нас з якоюсь ізольованістю від зовнішнього світу. Насправді – ні. Найбільші світові бренди мають одне-два виробництва в КНР, тому, ви можете нескінченно довго заглядати під капот улюбленій німецькій машини – хоч одна незрима деталь, що входить до її комплектації – продукт китайських заводів. Так само, посилення законодавства у сфері охорони праці більше не дозволить китайцям працювати по 17 годин за півдолара на годину. Сьогодні, середньостатистична зарплата заводського працівника Пекіна або Шанхаю тримається на рівніі 1 тисячі доларів. Так, браковані товари виходять з місцевих конвеєрів, але це стосується тих підприємств, які, в гонитві за обсягами, свідомо йдуть з сектора преміум-класу і реалізують продукцію, в основному, в Бангладеш і В'єтнамі.

Взаємини з китайськими партнерами

Якщо у вас немає можливості відвідати відому щорічну Кантонському виставку і познайомитися з постачальником за допомогою "першого рукостискання" – це не найкращий початок. Прямий контакт, на початкових стадіях рекомендується в будь-якому випадку: бізнес-культура піднебесної вимагає від сторін особистого знайомства. Крім того, на перших порах, буде зовсім не зайвим проконтролювати роботу того чи іншого потенційного постачальника. Негативною рисою менталітету жителів цієї країни є спроба "постійно виправдовуватися", якщо у них не виникло до вас довірливого ставлення. Краще – мати чіткі домовленості і повний пакет документів, що підтверджують угоди. Пам'ятайте ще про таки неприємний нюанс, що в Китаї не працює улюблений Google і популярні соцмережі (Facebook, Instagram, інші), та й англійською мовою висловлюються аж ніяк не всі. Не зайвим буде попередньо ознайомитися з цінами на цікаву для вас продукцію на профільних сайтах. Наприклад, alibaba.com; made-in-china.com; taobao.com; aliexpress.com; dx.com; globalsources.com; tradekey.com; buyincoins.com. Не радимо вступати в переговори за допомогою посередників, які володіють мовою або надають сумнівні послуги – на сьогодні відомо про низку шахрайських схем, які працюють під виглядом надання "допомоги" в такому вигляді. Ще один важливий фактор – географічний. Виявляється, промисловість на території країни має негласний поділ, і профільні фабрики схожих галузей зосереджуються в певних "поселеннях", тому, обов'язково вивчіть територіальні особливості перед початком діалогу.

Крім усього іншого, Китай активно йде на зближення з європейськими країнами, йому цікаві європейські ринки, і країна готова змагатися зі світовими гігантами, пропонуючи комфортні умови сучасним компаніям.