10 із 20 міністрів виявилися власниками ФОПів

На минулому тижні портал Опендатабот опублікував інформацію, котра змушує пильніше придивитися до нинішнього складу Кабінету Міністрів. Згідно з матеріалом, 10 із 20 нинішніх очільників міністерств були власниками ФОПів. Здавалося б, це має відкрити нові перспективи для малого бізнесу, але останні прийняті закони не зменшують навантаження на підприємців. В нинішній ситуації, міністри використовують власний досвід не для того, щоб послабити тиск на підприємця, а, навпаки, – надавити на слабкі місця. До речі, активність по ліквідації власних справ розпочалась лише декілька місяців тому, що не відповідає чинному законодавству: останній "міністерський ФОП" був закритий 18 вересня.

Отже, яким чином нові міністри "підтримали" своїх колишніх колег:

Оподаткування. Голова уряду повідомив, що податки для малого бізнесу не зростатимуть. Першою "покращення" відчула IT-галузь. У вересні було запропоновано ввести новий податок у сфері "на Фонд розвитку людського капіталу" в обсязі від 1% у 2021-му з поступовим зростанням до 5% у 2024-му році.

Введення РРО (реєстру розрахункових операцій). Чому в останні місяці збільшилась кількість протестів та посилилось невдоволення законами № 128-№129 серед власників малого та середнього бізнесу? Відтепер ФОПи 2-4 групи переходять на "касові апарати". В першу чергу, це стосується тих підприємств, чий дохід перевищує 300 тисяч грн рік. В перспективі, поступово на нову систему мають перейти всі групи ФОПів. Експерти та економісти вважають таке намагання влади "фіскалізувати" малий бізнес та тримати його під пильним контролем податкової. Цей процес має чіткі ознаки монополізації ринку.

Боротьба із "псевдо-ФОПами". Як пояснив Прем’єр, малим підприємствам нічого не загрожує, адже уповноваженні органи намагатимуться викрити контрабанду та тих підприємців, які маскуються під "малу рибу". Поза контекстом ми розуміємо: щоб знайти порушника, його слід виявити шляхом перевірки, а значить – перевірятимуть усіх. Цей крок дещо розходиться з прийнятим раніше "мораторієм на перевірку малого та середнього бізнесу" від 2012 року.

Привілейовані сфери діяльності. Деякі напрямки бізнесу стрімко закривають свої підприємства. IT покращило загальну статистику по всіх напрямках (+8%), тому тиск на галузь може значно змінити всю картину. За останні роки найбільш незахищеними виявились підприємці складської діяльності, роздрібної торгівлі та теле-, радіокомунікації. Йдеться про закриття 150 тисяч ФОПів.

Підйом мінімалки. 14 листопада було ухвалено законопроєкт щодо бюджету на 2020 рік. Підвищення мінімальної заробітної плати поширюється майже на всі категорії ФОПів, незалежно від того, чи веде підприємство активну діяльність, чи отримує дохід. З урахуванням сплати всіх податків, один співробітник коштуватиме компанії від 5762 гривні на місяць.

Отже, так виглядає загальна ситуація щодо нововведень від уряду для малого та середнього бізнесу. Як даний процес вплине на детінізацію бізнесу, поки що говорити зарано, проте, власникам ФОПів слід проаналізувати спроможність власних підприємств і "підігнати" діяльність під нові норми.